Dönüşümlü Mekanlar - Montiny Home
page-header

Dönüşümlü Mekanlar

 

Tiny House’ler standartlaşmış konut tipinden farklı olarak küçük metrekarelere sahip yapılardır. Tiny House’ler yaşadığınız mekanları , kullandığımız fonksiyonları küçültmeyi ve sabit bir noktada kalmak yerine özgürce seyahat etmeye olanak sağlar. Bu yapılarda mekanların küçük olması olumsuz bir özellik olarak görülebilir ancak bir mekan sadece tek işlevi sağlamak zorunda değildir. Bir mekanda birden fazla işlevi aynı anda dönüşümlü olarak sağlamak mümkündür. Esnek mekanlar sayesinde belirli kalıplara girmeden yaşam alanınızı oluşturabilirsiniz.

Yaşam alanınızda yapacağınız gerekli düzenlemelerle gereksiz enerji tüketiminden, gereksiz dağınıklıktan kurtulmuş olursunuz. Tiny House’lerin mekânsal olarak küçülmesi ve var olan mekanların dönüşümlü olması zamanlarınızı ve enerjilerinizi doğada vakit geçirmek, ailenizle ve arkadaşlarınızla birlikte olmak gibi başka şeylere odaklanmanızı teşvik etmektedir.

Tiny House’ların taşınabilir özelliği sayesinde evinizi doğa iç içe bir noktaya getirerek sadece kapalı mekanlarda değil, açık mekanlarda da fonksiyonlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Örneklerler İç İçe Geçmiş Mekanlar
Tiny House’larda mekanlar arasında bölücü duvarları azaltarak , ek işlevli mobilya elemanları oluşturarak daha ferah alanlar yaratabilirsiniz.

Minty modelinde yer alan tasarımda mutfak ve oturma alanı, koridor bölücü elemanlarla birbirinden bağımsız bir şekilde yer almayarak mekanın daha kullanışlı ve daha ferah bir düzende olması sağlanmıştır.

Asma katta yer alan yatak odasına erişimi sağlayan merdivenin aynı zamanda mutfak araç gereçleri için depolama alanı, çamaşır makinesi, ankastre fırın ve buzdolabı için de kullanım alanı oluşturulmasıyla mekanda büyük bir alan kazanımı oluşturulmuştur.

Milky modelinde ise oturma alanında yer alan sedirde ( şekil 3) kullanılan sistem sayesinde oturma alanı anı zamanda yatma alanına dönüşebilmektedir.

×